I přes velký nárůst objednávek stále stíháme doručovat zásilky v rámci 1-2 dnů.

Jak funguje respirátor

Respirátory chrání naše dýchací cesty před škodlivými částicemi a mirkoogranismy, úroveň ochrany je vždy ovlivněna třídou nebo výrobní technologií.  

Jak však respirátor funguje a co je vlastně to označení FFP?

Respirátory nás před COVID-19 chrání díky tomu, že jsou schopné filtrovat kouř, prach, aerosol a mikroorganismy. Díky tomu nám poskytují ochranu našich dýchacích orgánů. V Evropě se udržuje standard EN 149, který má zaručit minimální požadovanou kvalitu, kterou musí respirátor pro evropský trh splnit. Tuto kvalitu by mělo potvrdit označení zkušebny, která tento výrobek testovala a udělila mu certifikát.

CE 1024 - číslo zkušebny | EN 149:2001+A1:2009 NR číslo standardu

Respirátor je tvořen z několika vrstev filtračního materiálu. Technologie a množství vrstev se může lišit, avšak jedno mají společné, zamezit propuštění viru do dýchacích cest. Na internetu existuje již nesčetné množství videí, kde autoři ověřují uváděnou kvalitu zpracování respirátorů například rozstřihnutím produktu a kontrolou množství uváděných vrstev. Televize Seznam dokonce zkoumala propustnost roušek, respirátorů a ochranných masek dostupných v České republice.

Třídy respirátorů

Respirátory jsou vyráběny v rámci tří filtračních tříd s označením FFP (Filtering Face Piece), které nesou označení FFP1, FFP2, FFP3.

Před samotným nákupem je však potřeba si uvědomit co přesně od respirátoru vyžadujeme.

 

FFP1 - minimální zachycení částic 80%, obvykle využíváno například ve stavebnictví. Respirátory chrání především před většími prachovými částicemi.

FFP2 - minimální zachycení částic 94%. Tyto respirátory již poskytují před viry účinnou ochranu. Respirátor chrání před většími prachovými částicemi a dokáže filtrovat částice o velikosti 0,11 µm (velikost částic koronaviru COVID-19). Předními tuzemskými výrobci jsou například značky Promedor, GoodMask nebo BreaSafe.

FFP3 - minimální zachycení částic 99%. Jedná se o nejúčinnější formu ochrany proti virům, bakteriím (také COVID-19), plísním, sporám i jemných toxickým částicím. V dnešní době jsou již naštěstí oproti minulému roku snadno dostupné. 

 

Jak správně používat respirátor

  • Před samotným nasazením si vždy vydezinfikujte ruce.
  • Respirátor by měl být nasazen tak, aby se jeho nosní svorka nacházela nahoře v jeho středu.
  • Respirátor by měl být umístěn tak, aby zakrýval ústa, nos i bradu.
  • Správně usazený respirátor lze rozpoznat díky tomu, že těsně doléhá k obličeji, vousy tomuto bodu překáží a snižují účinnost respirátoru.
  • Na přední část respirátoru nesaháme, aby nedošlo ke kontaminaci rukou.
  • Jednorázové respirátory vhodně vyhoďte do odpadu. Vždy po sundání dezinfikujeme ruce.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.